Rolandas Paksas: „Imigrantų perkėlimo programa – akivaizdi prastos ES politikos iliustracija“

2017-09-26

„Šiandien teoriškai lyg ir turėtų baigtis Europos Sąjungoje prieš dvejus metus patvirtinta imigrantų perkėlimo programa. Akivaizdu, kad prasti jos rezultatai geriausiai iliustruoja Europos Sąjungos valdančiųjų absurdišką sprendimą Europą užplūdusius pabėgėlius ir ekonominius migrantus padalinti pagal nustatytas kvotas bendrijos narėms“, - sakė Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas, Prezidentas Rolandas Paksas.

 

Dvejus metus turėjusi galioti ES migrantų perkėlimo programa buvo patvirtinta 2015 metų rugsėjį. ES šalys per tą laiką privalėjo pagal nustatytas kvotas „pasidalinti“ beveik 160 tūkstančių atbėgėlių. Tiesa, vėliau skaičius buvo sumažintas iki 100 tūkstančių.

 

„Per dvejus metus perkelta tik nepilnai 30 tūkstančių pabėgėlių. Tik viena bendrijos narė – Malta – įgyvendino kvotą ir priėmė numatytą skaičių migrantų. Tiesa, ta kvota nebuvo didelė – nesiekė ir 150 asmenų. Tai, kad kitose bendrijos narėse nepasiekti programoje numatyti tikslai, akivaizdžiai iliustruoja tokios programos absurdiškumą. Migracijos problema turi būti sprendžiama ne bendrijos valstybėms dalijamomis migrantų kovotomis ir ne grasinimais pasisakantiems prieš jas“, - įsitikinęs politikas.

 

Jis buvo vienas iš nedaugelio politikų Europos Parlamente, dar pačios migrantų krizės Europoje pradžioje 2015 metais pasisakęs prieš minėtą pabėgėlių perkėlimo programą ir migrantų kvotų politiką bendrijos šalims.

 

Akcentuodamas, kad migrantų kvotos – tai ne pieno kvotos, R. Paksas siūlė migracijos problemas spręsti stiprinant ES išorinių sienų kontrolę, o Europos Sąjungos finansinę pagalbą ir bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis sieti su jų pačių įsipareigojimais bei gebėjimais užtikrinti atitinkamą savo valstybių piliečių pragyvenimo lygį.

 

„Bandymo įveikti ne priežastis, bet pasekmes rezultatas – antidemokratiška, valstybių suverenumą ribojanti pabėgėlių padalinimo pagal kvotas politika. Netinkama politika, kai vis dar esant pakankamai kiauroms išorinėms ES sienoms, savo vidines užverti bandančios valstybės skelbiamos vos ne Europos priešais. Valios primetimas valstybėms, kurios nesutinka su kvotų politika yra tiesioginis kišimasis į jų suverenitetą ir nepriklausomybę. Tai akivaizdu, net neimant domėn jokių teismų išaiškinimų“, - kalbėdamas apie kvotų privalomumą bendrijos narėms, sakė R. Paksas.

 

Jo vertinimu, pabėgėlių antplūdis į Europą – tai naujos, ateities krizės užuomazgos. Krizės, kuri turės ne ekonomines, bet pilietines ir politines pasekmes, lydimas gerokai skaudesnių procesų negu viena ar kita ekonominė krizė.

 

„Galime ir privalome nuo tos krizės apsiginti, tik turėkime pakankamai ryžto ir principingumo. Europa niekam už nieką neskolinga. Ji atvira svečiams, bet ateinantiems prie paradinių durų, o ne į namus lipantiems per langą. Visuomenė laukia, kad mes pradėtume tuos namus ginti. Nuo skurdo, melo, apgaulės, socialinės nelygybės“, - sakė europarlamentaras.

 

Lietuva pagl ES pabėgėlių programą iki šiol yra „persikėlusi“ 382 pabėgėlius iš  numatytų 1105 asmenų. Didesnioji dalis iš perkeltųjų į Lietuvą išvyko į kitas šalis ir šiandien joje jau negyvena.

 

 

Europos Parlamento nario R. Pakso biuro inf.